انواع نان | و ارزش غذایی آنها | تغذیه سالم

شکلای جور واجور نون,و ارزش غذایی اونا

باورهای غلط درباره شکلای جور واجور نون

آکا ایران-میگن نون جو، نانی رژیمی و مخصوص دیابتی هاست. نون سبوسدار ارزش تغذیه ای بالایی داره و نونای غنی شده از بروز سوءتغذیه جلوگیری می کنه. نون ذرت واسه مبتلایان به سیلیاک خوبه و نونای خشک و سوخاری واسه آدمایی که رژیم غذایی دارن، خوبه.

اینا دونسته هاییه که بیشتر خونواده ها بدون اینکه کمترین اطلاعی از صحت و سقم اون دارا باشن به همدیگه پیشنهاد می کنن و واسه خود و بقیه نسخه تغذیه ای می پیچند، اما از نظر کارشناسان صنایع غذایی و کار شناسا تغذیه کدوم یکی ازاین گفته ها حقیقت داره؟

کیفیت نون به نوع آرد اون وابسته

در صنعت نون، آرد گندم به چهار روش جور واجور تولید و مصرف می شه. آرد کامل، آرد خبازی، آرد ستاره و آرد نول شکلای جور واجور اون هستش.

آرد کامل در جفت و جور نون سنگک و اجناس سبوسدار به کار میره و نوعیه که پوسته گندم در زمان آسیاب شدن از دانه جدا نمی شه و بالا ترین ارزش غذایی رو داره.

آرد خبازی که در نون لواش و تافتون به کار میره سبوس کمتری داشته و آرد ستاره که در جفت و جور بربری و نونای فانتزی مصرف می شه از نظر اندازه سبوس در مقام سوم قرار داره. آرد نول هم در جفت و جور شکلای جور واجور شیرینیا و کیک استفاده می شه و پایین ترین اندازه سبوس رو به خود اختصاص داده و ارزش تغذیه ای پایینی داره.

نون جوی حجیم واسه دیابتیا مضره!

این روزا در بیشتر نانواییای فانتزی پز، نونای حجیم جو در شکلای جور واجور و اقسام جور واجور به فروش می رسه. این نونا بافتی ترد، مزه ای مطلوب و رنگ قهوه ای روشن یا تیره داشته و به جهت خواص عجیب جو در پایین آوردن قند خون بسیار مورد توجه مبتلایان به دیابت قرار داره، اما موضوع بسیار مهم اینکه آرد جو بر خلاف آرد گندم توانایی ورآمدن و تبدیل شدن به خمیر رو نداره و نمی تونه بافت نون رو پوک و متخلخل کنه.

این آرد به تنهایی باعث سفت و سیاهرنگ شدن نون می شه و اگه با پوسته اش آسیاب شه طعم نون رو تلخ و غیرقابل مصرف می کنه. از این رو تولیدکنندگان واسه جفت و جور این نون حدود ۲۰ درصد آرد جو رو با ۸۰ درصد آرد گندم و روغن مخلوط کرده و واسه ایجاد طعم شیرین و رنگ تیره جو از شیره مالت استفاده می کنن که این خود می تونه باعث افزایش قند و کالری محصول شه.

البته نگفته نمونه نونای نیمه حجیم یا خشک جو که بافت خشبی، سفت و طعم تلخی داره و بیشتر به صورت صنعتی تولید می شه می تونه تا حدود ۸۰ درصد شامل آرد جو باشه.

هر نون سبوس داری مغذی نیس!

سبوس به دلیل اینکه خود شامل اسیدفتیک بالاییه، می تونه جلوی جذب ریزمغذیای آرد گندم رو گرفته و از خواص نون کم کنه، اما اگه واسه فراوری خمیر شامل سبوس از مخمر استفاده شه، اسید فتیک تخریب و همه املاح و ویتامینای موجود در گندم آزاد و جذب بدن می شه پس به پیشنهاد کارشناسان صنایع غذایی از خرید اجناس سبوسدار بی نام و نشون دوری کنین.

این نوع اجناس به دلیل اینکه تحت نظارت دائمی مسئولان مربوط قرار نداره به جای مخمراغلب به وسیله مواد بهبوددهنده یا جوش شیرین فراوری شده و در نتیجه شامل درصد بالای اسیدفتیک بوده و نون حاصله خواص چندانی نداره.

خوبه بدونین هر چی نون دیر هضم تر باشه اندیس گلایسمی پایین تری داره. یعنی قند اون دیر تر آزاد می شه. در واقع نونایی که در داخل اون سبوس یا آرد جو به کار رفته به جهت دیر هضم بودن مدت زمان بیشتری در دستگاه گوارش باقیمونده و در مقایسه با نون معمولی، برنج و ماکارونی کم کم و به اندازه کمتری قند خون رو زیاد می کنه.

نون چاودار اشتها رو کنترل می کنه

چاودار یکی از غلاتیه که از نظر اهمیت غذایی بعد از گندم قرار گرفته. این دانه به دلیل اینکه در مقایسه با بقیه غلات در معده به اندازه بیشتری ژلاتینی و متورم می شه باعث احساس سیری و کنترل اشتا شده و به دلیل اینکه قند خون رو به کندی بالا می بره، مصرف اون با نظر متخصص تغذیه واسه افراد چاق، دیابتی یا ورزشکاران پیشنهاد شده.

نون غنی شده ارزش داره، اما…

با در نظر گرفتن اینکه تموم آردهای توزیعی در کشور بین ۱۵ تا ۲۰ درصد سبوس گیری می شه، بعضی تولیدکنندگان، آرد یا خمیر نون رو با اضافه کردن مقادیر مشخصی آرد سویا، پودر آب پنیر، سبوس و بعضی ویتامینا غنی می کنن تا ضمن جبران فقرغذایی نون از بروز سوءتغذیه، کم خونی، پوکی استخون و… در جامعه جلوگیری بشه. اما موضوع مهم اینکه این مواد تحت چه شرایطی و از طرف چه آدمایی اضافه می شه و چقدر نون رو غنی می کنه موضوع ای قابل تامل هستش. جفت و جور این نوع نونا که در بیشتر نانواییای فانتزی پز سطح شهر طبخ و عرضه می شه، کار ساده ای نیس و باید از طرف کارشناسان و براساس فرمولاسیون تعریف شده ای جفت و جور شه و نیاز به اطلاعات علمی داره.

نون ذرت مخصوص مبتلایان به سیلیاک

چند سالیه که در بعضی مراکز پخش اجناس نانوایی، نون جفت و جور شده از آرد ذرت دیده میشه. این نون واسه کسائی که نسبت به مصرف بقیه نونا حساسیت داشته یا انگار گرفتگی شدید روده، یبوستای تکراری یا مریضی سیلیاک (حساسیت به پروتئین گندم) دارن، سودمنده. خوبه بدونین نونای جفت و جور شده با آرد سیب زمینی هم به بازار اومده. این نونا مقرون به صرفه نبوده و بیشتر قیمت گرانی داره و بعضی تولیدکنندگان غیرمتعهد حجم زیادی ازاین نون رو با آرد بقیه غلات جفت و جور می کنن.

نونای خشک و سوخاری واسه کاهش وزن مناسب نیس

در میان خونواده ها بسیار دیده می شه آدمایی که قصد لاغری دارن، واسه دوری از خوردن هله هوله از نونای خشک مغزدار، نون سوخاری، نونای خشکی که طعم زیره، شید و زنجفیل داره یا نون خشکی مثل نون اسکو که مانند لواش مسطحه، استفاده می کنن.

به این فکر که این نونا به جهت ترد و نازک بودن کالری کمتری داشته و از همه مهم تر جلوی اشت هاشون رو میگیره، اما واقعیت اینه که ۱۰۰ گرم نون خشک در مقایسه با ۱۰۰ گرم نون تازه کالری بیشتری داره. به چه دلیل؟ چون نون خشک شامل آرده، ولی نون تازه ترکیبی از آرد و آبه. از طرفی نون خشک به دلیل کم حجم بودن به اندازه بیشتری خورده می شه.

موضوع دیگه اینکه مغزا و دانه هایی چون تخمه آفتابگردان، کنجد و شاهدانه که روی نونای خشک مغزدار قرار گرفته، بسیار پر روغن بوده و کالری هر گرم اون با کالری روغن معمولی و حیوونی برابری می کنه و چند برابر نونای معمولی چاق کننده س. در مورد نون سوخاری هم، این فرآورده شامل ترکیباتی چون آرد، روغن، شکر، شیرخشک و تخم مرغه و در مقایسه با شکلای جور واجور نونای حجیم پرکالری تره.

فاخره بهبهانی

جمع آوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *