انواع و اقسام بخور و کاربرد هریک | طب ایرانی

شکلای جور واجور و اقسام بخور و کاربرد هریک

یکی از راه های تمیز کردن پوست، بخور دادن اون هستش. روزنهای موجود در پوست بواسطه بخور باز می شن و با شکلای جور واجور ماسک میتونیم اونو از راه روزنها به داخل پوست برسونیم . پس از بخور میشه جوشای سرسیاه و بقیه جوشا رو با ترکاندن خالی کرد، البته این کار باید بسیار با دقت انجام شه گیرد. موقع فشار دادن جوشای خود بعد از بخور باید نکات بهداشتی رو رعایت کنین و حتما این کار رو با دستمال کاغذی و نه ناخنای خود انجام بدین.

واسه بخور دادن پوست می تونین از گیاهان ریز مانند بابون، اسطوخودوس، آویشن، بومادران، رازیانه، اکلیل کوهی، نعناع صحرایی، صمغ عربی و کافور استفاده کنین.

پس از بخور دادن می تونین با کمک دستمال کاغذی، جوشای سرسفید و سرسیاه رو با فشار خالی کنین اما اون چیزی که اینجا مهمه این نکته س که پس از عمل بخور ، چون منافذ پوست باز می شن و سر جوشها هم باز می شه بهتره واسه بستن این منافذ، بعد از تموم شدن این کار، از خیار رنده شده با لیمو ترش تازه و یا اگه پوست چرب دارین از آب سرد استفاده کنین.

شکلای جور واجور بخور:

یکی از بهترین روشای بخور دادن، بخور بخار آبه چون که این بخور رو می تونین همیشه و در همه جا انجام بدین. واسه بخور دادن با بخار آب باید پوست خود رو در برابر بخار آب بذارین البته باید بسیار مراقب باشین که پوستتون نسوزد.

با بخور بخار آب، شکلای جور واجور آلودگیا، چربیا و سلولای شاخی از روی سطح پوست ورداشته می شن، پوست تمیز می شه و در آخر، پوست مرطوب می شه. این رطوبت پوست مانع از ایجاد چین و چروک اون می شه.

از دیگر شکلای جور واجور بخور میشه به بخور رامسن یا زنجبیل شامی اشاره کرد. این بخور علاوه بر اینکه موجب تمیزی و تازگی و سرحالی پوست می شه، واسه دستگاه تنفسی هم خیلی خوبه.

موقع بخور، از جوشونده غلیظ و بسیار گرم رامسن استفاده کنین. یکدست و یا ملحفه روی سر خود بندازین و بعد بخار اونو استنشاق کنین و در همون حال، پوستتون رو ماساژ بدین و با یه هوله تمیز، پوست رو تمیز کنین.

واسه آماده سازی این بخور می تونین ۲ مشت کامل از ریشه گیاه رامسن رو تو یه لیتر آب ریخته و بعد با بخار حاصل از اون، پوستتون رو بخور بدین.

بخور گل ختمی و بابونه هم می تونه علاوه بر تمیزی و رطوبت پوست، موجب ضد عفونی شدن، روشن شدن و سرحالی پوست شه. پس از بخور دادن می تونین از شکلای جور واجور ماسکا استفاده کنین اما در مورد این نوع بخور، علاوه بر ماسک می تونین از روغن زیتون هم استفاده کنین. اگه پوستتون دارای جوشه، پس از بخور گل ختمی و بابونه می تونین از آب لیمو ترش روی پوست خود استفاده کنین.

موقع به کار گیری روغن زیتون و یا آب لیمو ترش از پنبه استفاده کنین و اجازه بدین نیم ساعت روی پوست بمونن. بعد صورت خود رو با آب ولرم بشورید.

در مورد روش درست کردن این بخور میشه گفت که مقداری گل ختمی و بابونه رو در ظرف آب جوش ریخته می شه و بعد در ظرف رو به مدت ۱۰ دقیقه می ذاریم تا دم بکشه. بعد، در ظرف رو ورداشته و یکدست کلفت روی سر خود بندازین و همینطور که صورتتون بالای ظرف و در برابر بخار قرار داره، با کمک ۲ انگشت، پوست خود رو ماساژ بدین. این عمل رو چندین بار تکرار کنین.

منبع-مه شو

.

منبع :